شال و روسری ها از پارچه ها با بافت های متفاوت و جنس های متفاوت تولید می شوند. مجله لوآنژ در این مطلب به یررسی انواع  پارچه شال و روسری که که بیشترین کاربرد را نیز دارند ، پرداخته است.

پارچه های شال و روسری را می توان به ۴ دسته اصلی تقسیم کرد.

  • شال و روسری نخی
  • شال و روسری حریر
  • شال و روسری ساتن
  • شال و روسری ابریشم
  • شال و روسری نخی چه ویژگی ای دارد؟

 شال و روسری نخی زیر مجموعه ای از پارچه های پنبه ای است که به راحتی قابل شست و شو و اتوکشی است .

 از آنجایی که گرما به راحتی از میان الیاف شال و روسری نخی عبور میکند ‪,در فصل های گرم سال حس راحتی و خنکی بیشتری را به ارمغان می آورد.

 شال و روسری نخی نسبت به سایر شال و روسری ها کمتر سر میخورد و دقدقه ی افتادن شال و روسری خود را نخواهید داشت.

۲- شال و روسری حریر چه ویژگی ای دارد؟

حریر پارچه ای لطیف ،خنک ،سبک ،نازک و لخت است که در اصل پارچه ابریشمی نازکی است که از الیاف طبیعی ساخته می شود.

از دیگر ویژگی های قابل ذکر آن می توان به سر تر بودن آن اشاره کرد که البته زیبایی و سبکی و جلوه های رنگی آن این مسئله را قابل چشم پوشی می نماید.

شال و روسری حریر معمولا به دلیل سبکی و جذابیت بالایی که دارد در مجالس و مراسم مورد استفاده قرار میگیرد . 

روسری های حریر دور دستدوز به دلیل دستدوز بودن قیمت های بالاتری نسبت به روسری های حریر معمولی دارد .

۳- شال و روسری ساتن چه ویژگی ای دارد؟

روسری ساتن می تواند از الیاف طبیعی و از الیاف مصنوعی تولید شود ، اگر در تولید شال و روسری ساتن از الیاف طییعی استفاده شود کیفیت و نرمی و براقیت بیشتری دارد. کیفیت صحبت شده در پارچه ساتن به علت نوع تارکشی طولانی در بافت از دستگاه استفاده می شود زیرا با این کار پارچه ساتن بدست آمده لطیف تر و با عمر بالاتری خواهد بود

این نوع پارچه از لحاظ ظاهر شباهت زیادی به شال و روسری ابریشمی دارد ولی به نسبت ابریشم ضخیم‌تر است. همچنین این پارچه‌ها براق هستند و پشت آن‌ها مات می‌باشد.

شال و روسری ساتن به مانند شال و روسری حریر از روی سر، سر می‌خورد و به همین دلیل بیشتر برای مجالس و مهمانی‌ها مناسب می‌باشد.

۴- شال و روسری ابریشم چه ویژگی ای دارد؟

پارچه‌های ابریشمی از مقاوم‌ترین، لطیف‌ترین و سبک‌ترین پارچه‌های موجود در بازار هستند که برای تولید شال و روسری از آن‌ها استفاده می‌شود. شال و روسری‌هایی که از جنس ابریشم هستند، به نسبت سایر شال‌ و روسری‌های موجود گران‌ترند.روسری‌های مجلسی به دو نمونه معمولی و دور دست دوز تقسیم می‌شوند که دست دوزها به مراتب گران‌تر هستند.

این شال و روسری‌ها معمولا برای استفاده در مجالس و مهمانی‌ها استفاده می‌شود و با همه نوع لباسی مناسب خواهند بود.

حواستان باشد که این جنس روسری‌ ها را تا نکنید.  تاکردن باعث ایجاد خط روی روسری می شود. بعد از جا خوش کردن خطوط عمیق روی آن به سختی می‌توان چروک‌ ها را از بین برد.